تصویر داروی بقس سه مجله مصباح

داروی مرکب سوم طب اسلامی

مقدمه

مرکب سه که به آن بقس ۳ و همچنین اسارون نیز می گویند داروی عجیبی است و به اذن خداوند تبارک و تعالی برای ورم شکم و معده درد و بلغم و آب کردن سنگ و رسوبات مثانه و پهلو درد اثر بخش است.

مرکب سوم در احادیث

داروی بقس ۳ و یا همان مرکب سه مطابق دستور روایی ساخته شده و در روایت آمده است:
«دَوَاءٌ عَجِیبٌ یَنْفَعُ بِإِذْنِ اللهِ تَعَالَى مِنْ وَرَمِ الْبَطْنِ ، وَ وَجَعِ الْمَعِدَهِ ، وَ یَقْطَعُ الْبَلْغَمَ ، وَ یُذِیبُ الْحَصَاهَ ، وَ الْحَشْوَ الَّذِی یَجْتَمِعُ فِی الْمَثَانَهِ ، وَ لِوَجَعِ الْخَاصِرَهِ، تَأْخُذُ مِنَ الْهَلِیلَجِ الْأَسْوَدِ، وَ الْبَلِیلَجِ، وَ الْأَمْلَجِ ، وَ کُورِ ، وَ فُلْفُلٍ، وَ دَارْفُلْفُلٍ ، وَ دَارْچِینِیٍّ ، وَ زَنْجَبِیلٍ ، وَ شَقَاقُلٍ، وَ وَجٍّ ، وَ أَسَارُونٍ، وَ خَوْلَنْجَانٍ أَجْزَاءً سَوَاءً ، تُدَقُّ وَ تُنْخَلُ ، وَ تُلَتُّ بِسَمْنِ بَقَرٍ حَدِیثٍ، وَ تَعْجِنُ جَمِیعَ ذَلِکَ بِوَزْنِهِ مَرَّتَیْنِ [مِنْ‏] عَسَلٍ مَنْزُوعِ الرَّغْوَهِ ، أَوْ فَانِیذٍ جَیِّدٍ ، الشَّرْبَهُ مِنْهُ مِثْلُ الْبُنْدُقَهِأَوْ عَفْصَهٍ.»

دارویى عجیب که به خواست خدا براى ورم شکم، درد معده، قطع بلغم، آب کردن سنگ و فضولى که در مثانه تولید می‌‌شود، درد پهلو خوب است. به این شرح که باید هلیله سیاه، بلیله، آمله، کور، فلفل، فلفل دراز، دارچینى، زنجبیل، هویج صحرایی، اگیرترکی، اسارون و خولنجان را به طور مساوی کوبیده و بیخته شوند و با روغن تازه گاو خیس شوند و با دو برابر وزن همه عسل آب کرده با نقل شکرى معجون شوند، یک خوراکش به اندازه فندق یا مازو است.

فواید مرکب سه

مرکب سه برای افرادی که شکم‌شان به هرعلت ورم میکند یا آب در آن جمع میشود یا نفخ میکنند یا چربی در شکم‌شان به وجود می آید و معده درد دارند مفید است.

همچنین برای غلبه بلغم مفید است و سنگ مثانه را پاک می‌کند، مواد زائدی در مثانه جمع می‌شود که مرکب سه آن ها را خارج می‌کند.
داروی مرکب سه طب اسلامی برای کل بیماری‌های مثانه مانند افتادگی، زخامتِ دیواره، شل شدن عضله، پروستات، تنگی و از کار افتادگی عضلات که باعث می‌شود شخص نتواند ادرار کند مفید است.

همچنین برای کسانی که رفلکس ادرار دارند یعنی ادرار از مثانه به کلیه برمی‌گردد نیز مؤثر است. رفلکس ادرار سبب عفونت کلیه می‌شود و آنها را خراب می‌کند.

مرکب سه برای رطوبت بدن خوب است و رطوبت را خارج می‌کند. همچنین برای خون و زیادی آن و خونریزی و مشکلات آن نیز مفید است.

ترکیبات

ترکیبات داروی مرکب سوم :

هلیله سیاه
بلیله
امله
کور
فلفل سیاه
دار فلفل (فلفل دراز)
دارچین
زنجبیل
شقاقل (هویج صحرایی یا زردک)
وش (یا ودج)
اسارون
خولنجان

نحوه ساخت

نحوه ساخت بقس ۳ به این گونه است که هر کدام به اجزاء مساوی آسیاب و الک می شوند. و با روغن زرد گاوی تازه آن را آغشته کنید. سپس دو برابر وزن موجود عسل یا شکر خوب روی آن می ریزید. به اندازه یک عدد میوه درخت سرو که از فندوق معمولی کمی بزرگتر است مصرف می کنید. مرکب سه ویژه مثانه است. و سنگ مثانه و برگشت ادرار و مشکل قطع ادرار ناشی از پروستات و یا غیر آن و افتادگی مثانه و ضخامت دیواره مثانه مفید است.

نکات

۱. هنگام پاک کردن اگیر ترکی به خاطر داشتن شیار دقت بیشتری شود تا خارهای آن دقیق پاک شود.

۲. در روز مصرف این دارو آب بیشتر مصرف نمایید.

روش مصرف

روزانه به اندازه یک فندق یا یک نخود در یک زمان مشخص میل شود.

برای تهیه می توانید به فروشگاه مصباح مراجعه نمایید.
همچنین شما می توانید با طرح پرسش در دیدگاه ها سوالات خود را در این زمینه از کارشناسان ما بپرسید و همچنین تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *